سایت ساز رایگان افزایش رتبه الکسای قانونی فروش مکمل های بدن سازی مجاز نکس وان موزیک - دانلود موزیک جدید اپلود سنتر عکس و فایل رایگان فراز هاستینگ|بهترین خدمات هاستینگ هاست وبلاگدهی حرفه ای
بستن تبلیغات [X]
اینترنت و نقش آن در زندگی اجتماعی
loading...

rayap

alipour بازدید : 22 يکشنبه 8 مهر 1397 زمان : 11:57
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر
در دسامبر۲۰۰۳ در ژنو اجلاس جهانی سران برای جامعه اطلاعاتی (wsis) با حضور دبیر كل سازمان ملل تشكیل یافت . در این اجلاس كوفی عنان اظهار داشت: "موضوع‌های مربوط به حاكمیت بر اینترنت مضاعف دوچندان و پیچیده میباشد . البته عشق و علاقه مشترك کلیه جهانیان این می‌باشد كه امنیت اینترنت تضمین شود وقابل اعتماد باشد . برای حاكمیت بر وب می بایست مدل‌های مشاركتی و شامل همه ساخت شود .این محفظه ارتباطی باید در دسترس مردم عالم و پاسخگوی نیازهای آن ها باشد . موفقیت وكشش كنونی آن بشدت ناعادلانه می باشد واكثریت عظیم مردمان عالم هنوز از آن بی‌بهره‌اند" .

امروزه فناوری داده ها به مدد فناوری ارتباطات فراگیرشده و جهان را دگرگون ساخته می باشد . توسعه ارتباطات و تكنولوژی رایانه‌ای با همگرایی و همبستگی این دو فرایند پرتكاپو و پویا شتابی فراوان یافته و جامعه اطلاعاتی حاصل این همراهی می‌باشد .

مهم‌ترین تغییراتی كه این فناوری در دنیا به وجود آورده، توسط مارشال مك لوهان در یك عبارت خلاصه گردیده میباشد و آن "تبدیل عالم به یك دهكده جهانی" می‌باشد . بدین مفهوم كه مردم نقاط گوناگون در كشورهای سراسر كره زمین به مثابه ساكنان یك دهكده امكان برقراری ارتباط با یكدیگر و اطلاع از خبر ها و رویدادهای جهانی را دارا‌هستند .

پیشرفت‌های حاصله در فناوری‌های ارتباطاتی و تكنولوژی‌های مخابراتی در تقاطع خود یك فرآیند كلان آفرید كه از دل آن پدیده‌ای محیرالعقول بنام اینترنت بوجود آمد . ظهور اینترنت به عنوان یك ابزار نو پرسرعت و ارزان ارتباطی عرصه‌های مختلف معاش آدم را در گیر دگرگونی كرد و از بخش اعظمی جهات معنا و مفهوم جدیدی به بعد ها آن اعطا کرد . اینترنت با درنوردیدن فاصله‌های زمانی و مكانی عالم را برای همه به عرصه حضور تبدیل كرد .

با این مقدمه امروزه نقش اینترنت در زندگی اجتماعی و در عرصه‌های علمی و فنی، انكارناپذیر بوده و در برنامه‌ریزی ها بسط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی منزلت ویژه‌ای به فناوری اطلاعات و ارتباطات داده می‌شود، به کار گیری از تكنولوژی ارتباطات و داده ها و در راس آن اینترنت، موجب كاهش فاصله طبقاتی گردیده و در فضای مجازی مقر اجتماعی تازه به كاربران اعطا می‌كند و چه بسا تفاوت‌های جنسیتی را نیز كاهش می‌دهد(مرتن و لازارسفلد) . افزایش توان اعمال توان (تیم جردن) ، همگن‌سازی سلیقه‌ها، نزدیكی خواست‌ها و انتظارات افراد (ژان كازنو)، افزایش مشاركت اجتماعی (ژان استوتزل)، گذران زمان ها فراغت و ورود مفاهیم نو در زندگی روزانه (دانیل بل)، امكان برقراری سرعت بالا ارتباط، اطلاع از خبرها و رویدادهای جهانی (مك لوهان )، تبادل فرهنگی، دستیابی سریع به یافته های علمی جدید، كاهش هزینه های ارتباطی ،آزادی در تبادل داده ها ، ارتقاء میزان آگاهی همگانی و . . . از مزایای اکثر و كاركردهای قابل توجه توسعه استعمال از ارتباطات اینترنتی بشمار می روند .

آمار و ارقام نشان می دهد كه طی یک‌سری سال اخیر تعداد استعمال كنندگان از شبكه اینترنت در كشورهای مختلف كسترش فوق‌العاده‌ای یافته بطوریكه این رقم در سه سال اخیر در تركیه به بیش از۱۰ برابر یعنی حدود ۵ میلیون نفر رسیده می باشد . همین آمار نشان می دهد كه ایران از حیث اندازه بهره‌مندی از اینترنت در بین۱۷۸ كشور جهان مرتبه هشتاد و هفتم را داراست كه بر اساس طبقه‌بندی اتحادیه جهانی مخابرات جزء كشورهای متوسط بشمار میرود .
بر
این اساس به برخی از نتایج مطالعاتی كه در ارتباط با جایگاه وب در زندگی و توسعه آن در جامعه انجام گرفته اشاره می‌گردد:
- تحقیقی به وسیله سمیه كارگرنژاد (۱۳۸۳) در در میان دانشجو ها پزشكی ارومیه به رویه پیمایشی انجام گرفته می‌باشد . نتایج این تحقیق نشان میدهد كه ۴/۵۶ درصد دانشجویان با وب آشنایی ندارند و یا این که اصلاّ كار نمی‌كنند و حدود ۴/۵۴ درصد را دختران مشتمل بر می شوند و ۳/۲۶ درصد از دانشجو یان دارنده كامبیوتر فردی می‌باشند .

- تحقیق دیگر كه بوسیله اداره ملی جوانان انجام گرفته نشان می دهد كه تعداد كاربران اینترنتی در ایران در سال ۱۳۸۱ حدود ۲/۳ میلیون نفر می باشد كه پیش‌بینی می‌شود این تعداد با توجه به ارتقا نفوذ وب در کشور ایران به ۱۵ میلیون نفر رسد . براساس نتایج این مطالعه بیش از ۳۵ درصد به کار گیری كنندگان از وب را قشر جوان تشكیل میدهند و متوسط وقت صرف گردیده برای به کار گیری وب ۵۲ دقیقه در هفته بوده میباشد .

- مطالعه‌ای دیگر بوسیله خانم تهمینه شاوردی پژوهشگر پژوهشكده علوم انسانی جهاد دانشگاهی با عنوان چک اندازه و روش به کار گیری از وب در فی مابین دانش‌آموزان دبیرستانی شهر تهران انجام گرفته می باشد . بر اساس نتایج اول این تحلیل به طور متوسط ۲۰۰ كاربر به طور شبانه‌روزی در اتاق گفت‌وگو حضور دارا‌هستند . هدف ها این مطالعه دور اندیشی به ویژگی‌های فردی-اجتماعی و خانوادگی كاربران اینترنت میزان و مقطع استفاده كاربران اینترنت نحوه به کار گیری كاربران وب و مقدار وابستگی به اینترنت در میان كاربران هستند كه به منش پیمایشی با به کارگیری از برسشنامه رخ می‌گیرد و تعداد نمونه آن ۲۴۰ نفر می‌باشد .

- مطالعه‌ای دیگر در كشور تركیه نشان می دهد كه تعداد استعمال كنندگان از وب در تركیه طی عصر ۲۰۰۲-۱۹۹۹ میلادی از۴۵۰ هزار نفر به ۹/۴ میلیون نفر ارتقا یافته هست و حدود ۷درصد جمعیت تركیه از وب به کار گیری می كنند مقدار رایانه‌های فردی در دست مردم ۴۵در هزار و عمده استعمال كنندگان را جوانان و ۷۳ درصد را مردان تشكیل میدهند .همانگونه كه مراعات شوید اینترنت امروزه میرود كه رده ویژه‌ای در ساختار معاش خانواده‌ها پیدا كند و كامپیوتر بعنوان تكنولوژی اطلاعات و ارتباطات همانند تلویزیون بعنوان یك وسیله ولی با كاركردی متفاوت‌تر، متنوع‌تر و تخصصی‌تر وارد خانه گردیده و میدان معاش اجتماعی را در گیر تغییر‌و تحول و تحول نموده و روابط اجتماعی جدیدی با ویژگی‌های نوین در جامعه حاكم می‌سازد .در كشور ما هم در یک‌سری سال اخیر به کارگیری از اینترنت توسعه و گسترش چشمگیری یافته و هم اكنون در بسیاری از خانواده‌ها، سازمان‌ها و شركت‌های خصوصی در دسترس همگانی قرار گرفته و قضیه به کار گیری قرار می گیرد . طی۵-۴ سال اخیر تعداد موسسات ارائه دهنده سرویس ها اینترنتی ارتقا قابل توجهی داشته و به بیش از۱۵ برابر رسیده می‌باشد . كافی‌نت‌ها در نقاط گوناگون شهر بسط یافته و روز پیدایش بسط می‌یابند و جوان ها منتخب از نیازهای ارتباطی خویش را از نحوه كافی‌نت‌ها برآورده می‌كنند . در بخش اعظمی از خانواده‌ها كامپیوتر قضیه استفاده قرار می‌گیرد و بسیاری دیگر به جهت ضرورتی كه بوجود آمده در صدد تهیه و تنظیم آن هستند .با در لحاظ به دست آوردن اهمیت وب و استعمال از آن در زندگی امروز و ورود آن به خانه‌ها و با اعتنا به نیازی كه در عرصه زندگی اجتماعی به‌وجود آمده، اندازه آگاهی مردم از اینترنت وكاركردهای آن و همچنین نگرش‌ها و تمایلات و سوگیری‌ها در موضوع وب بعنوان مسائل مهم در جامعه شهری بشمار میروند كه این سوگیری‌ها و نگرش‌ها با اعتنا به ویژگی‌های فرهنگی حاكم بر جامعه ما، قابل تفکر به لحاظ میرسد .
ارسال نظر برای این مطلب

نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سايت نمایش داده خواهد شد.

نام شما :
پست الكترونيك :
سایت / وبلاگ :
نظر شما :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نحوه ارسال :
کد امنیتی :

تعداد صفحات : 2

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 49
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 1
 • آی پی امروز : [Ip_Today]
 • آی پی دیروز : [Ip_Yesterday]
 • بازدید امروز : 23
 • باردید دیروز : 9
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 32
 • بازدید ماه : 199
 • بازدید سال : 547
 • بازدید کلی : 547
 • کدهای اختصاصی