سایت ساز رایگان افزایش رتبه الکسای قانونی فروش مکمل های بدن سازی مجاز نکس وان موزیک - دانلود موزیک جدید اپلود سنتر عکس و فایل رایگان فراز هاستینگ|بهترین خدمات هاستینگ هاست وبلاگدهی حرفه ای
بستن تبلیغات [X]
اینترنت چیست و چگونه کار می‌کند؟
loading...

rayap

alipour بازدید : 3 يکشنبه 13 آبان 1397 زمان : 11:15
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر
ه
جرأت می‌توان اظهار‌ که واژه و کلمه «اینترنت» از آن دست لغاتی می‌باشد که دوچندان بیشتر از خودش در معاش مدرن کاربرد دارد تا جایی که حتی‌ گاه در صحبت پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها هم به عنوان حلال خلل ها شناخته می‌شود؛ البته این سخنان هیچ گاه به این مفهوم نمی‌باشد که پاسخ به «اینترنت چیست و چه‌گونه کار می‌کند؟» حتی برای برخی از یوزرها این پدیده جهانشمول هم معمولی باشد؛ نقیصه‌ای تعجب آور که بیش از هر چیز یادمان خواهد آورد که آموزشی در این زمینه سراغ نداریم!
به گزارش «تابناک»، امروزه «اینترنت» برای اکثری از ما، به واژه‌ای عامیانه تبدیل شده که حتی برای برخی از امور روزمره، مجبور به به کارگیری از آن هستیم؛ از این روی، از لغت «اجبار» استفاده می کنیم که بسیاری از کارها خدماتی نهاد‌ها و ارگان‌های متفاوت به دلایلی همچون ارتقاء سرعت ارائه سرویس ها و یا این که کاهش سفرهای داخل شهری به این کانال گسترده واگذار گردیده و البته هیچ کس دغدغه‌ای برای دسترسی داشتن یا نداشتن مراجعان به این پدیده ندارد .

کانال
جهانی به شدت در حال بسط میباشد و هر روز شمار بیشتری منظور یا تحمیلی به آن می‌پیوندند و البته تدبیرها گوناگونی برای رویارویی با برخی شاخصه‌های ـ مثبت یا این که منفی ـ آن اندیشیده شده است؛ البته این که چه گونه فعالیت می‌کند، چه اجزایی داراست و وابسته به چه کسی میباشد و پرسش‌هایی از این دست، هنوز برای برخی مطرح می‌باشد که عملکرد خوا‌هیم داشت به بعضا از آنان جواب بگوییم:


اينترنت مجموعه‌اي جهاني از شبكه‌هاي گران قدر و كوچك می‌باشد كه به هم پيوسته‌اند و نام اينترنت (شبكه‌هاي در نیز تنيده) از همين تیم گرفته شده هست . به عبارتی خوبتر سخن از کانال ای می‌باشد که كارش را سال 1969 با چهار هسته يا سيستم كامپيوتري ميزبان آغاز كرد و ابعاد به شدت توسعه یافت؛ شبکه‌ای می باشد که به هيچ فرد، نهاد یا این که کشوری تعلق ندارد .

البته اين كه گفته مي‌شود اينترنت صاحب ندارد، بدان معنا نيست كه هيچ كس بر آن آنالیز ندارد؛ يک مؤسسه غيرانتفاعي به نام انجمن اينترنت (Internet Society) كه در سال 1992 تشكيل شده، مسئول بررسی بر آن بوده و مراقب هست كه پروتكل‌ها و قوانيني كه در رابطه اينترنت تصويب شده‌اند، در سراسر جهان اجرا شوند .

براي درك اين فرآیند به اين نمونه دقت كنيد: شركت A يك ISP گران قدر می باشد . اين شركت در هر شهر بزرگي يك نقطه حضور (POP) دارد . اين POP ها قفسه‌هاي مالامال از مودم‌ می‌باشند كه مشتريان ISP با تلفن به آنها متصل مي‌شوند . شركت A خطوطي از جنس فيبر نوري را از شركت مخابرات اجاره كرده هست تا به وسيله آن ها نقاط حضورش را به هم متصل كند . درحال حاضر شركت B را در حیث بگيريد . اين شركت از چندین ISP كوچك‌تر تشكيل شده می باشد و در هر شهر والا ساختمان‌هايي دارااست كه ISP هاي آن ماشين‌هاي ارائه دهنده خویش را در آن‌ها مستقر كرده‌اند . اين شركت آن قدر بلندمرتبه میباشد كه خودش با منفعت از خطوط فيبر نوري خودش‌، ساختمان‌هايش را به هم متصل كرده هست و در واقع ISP هايي كه زير حیث اين شركت كار مي‌كنند، از اين طريق به هم وصل شده‌اند . در اين ساختار، همه مشتريان شركت A مي‌توانند با هم ارتباط داشته باشند و تمام مشتريان شركت B با هم در رابطه میباشند . اما هيچ كدام از مشتريان شركت A نمي‌تواند با مشتريان شركت B ارتباط داشته باشد . براي رفع اين مشكل دو شركت توافق مي‌كنند با NAPها در شهرهاي گوناگون رابطه قرار كنند و انتقال داده‌ها بين مشتريان دو شركت در شهرهاي گوناگون از طريق نقاط دسترسي شبكه انجام مي‌گيرد . در اين شرايط، تمامی كامپيوترهايي كه به اينترنت وصل مي‌شوند با نیز ارتباط خواهند داشت .
هر كامپيوتري كه به اينترنت وصل می باشد ـ از پاراگراف كامپيوتري كه با آن اين گزارش را مي‌خوانيد ـ بخشي از يك شبكه می باشد . شما كه در منزل با يك مودم به يك مؤسسه ارائه دهنده سرويس‌هاي اينترنتي (ISP) وصل مي‌شويد، در محل كار بخشي از يك شبكه محلي هستيد و بيشتر مواقع باز هم با مودم به يك ISP و از آن به اينترنت و يا اينكه از نحوه تلفن هم پا به سرویس ها دهنده اینترنتی اپراتورتان متصل می‌شوید .

به عبارتی بهتر، گونه اتصال شما به هیچ وجه اهمیت نخواهد داشت، ولی واضح هست که شرکت‌های کوچک و گرانقدر بسیاری به عمل ارائه خدمات اینترنتی مشغولند و همین نکته، موجب تولید مرکز ها تمرکز سرویس ها در منطقه‌های متعدد خواهد شد که POP نامیده می‌شود؛ این نقاط، مراکزی می‌باشند كه كاربران محلي را با به کارگیری از مودم و گوشی تلفن يا خطوط ارتباطي مشخصي به شبكه شركت وصل میکنند .

در ادامه این مرکزها از طریق خطوطی به یکدیگر متصل گردیده و در نقطه نهایی از روش NAP ها به سایر خدمات دهنده ها متصل می‌شوند تا شبکه‌های تشکیل شده به وسیله شرکت‌های مختلف به هم پیوند خورده و سرانجام وب به وجود بیاید . اما احتمال دارد بد نباشد که بدانید، برای یافتن رویکرد درست انتقال داده ها در این دنیای صورت گرفته، مستضعف راهنمایانی خوا هیم بود که روتر اسم دارا‌هستند و همین ابزارها هستند که موجب ارتباط دو کاربر در دو سوی دنیا در کسری از ثانیه میگردند .


بدین ترتیب، فرآیند اتصالاتی که با کانال شدن چندین رایانه آغاز گردیده و به POP ها رسیده بود، از طرز NAP ها به هم پیوسته و سرانجام با کابل‌های بزرگ (ملقب به ستون فقرات) در مقدار یک شهر، یک استان، یک میهن و حتی قاره ای به یکدیگر پیوند می خورد تا عالم به صورت مجموعه‌ای به نیز پیوسته و یک پارچه درآید و اما اینجاست که جور کابل مورد استفاده، سهم بسزایی در سرعت تبادل داده ها ـ که در کاربرد محاوره ای سرعت وب نیز نامیده می شود ـ خواهد داشت .


تصویر
خطوط ستون فقراتی اینترنت در عالم که به رخ شماتیک از زاویه قطب شمال رسم گردیده است
نخستين کابل ستون فقراتی (بك‌بُن) دنيا در سال 1987 به وسیله بنياد ملي دانش آمريكا (NFS) صحیح شد . اين بك‌بُن كه NSFNET نام داشت؛ يك خط T1 بود كه 170 شبكه كوچك‌تر را به هم متصل و با سرعت انتقال 554/1 مگا بايت در ثانيه كار مي‌كرد . يك سال آن گاه NSF با همكاري IBM و MCI بك‌بُن T3 (45 مگا بايت بر ثانيه) ايجاد كرد . بك‌بُن‌ها معمولا شاهراه‌هايي از محصول فيبر نوري می باشند . اين شاهراه‌ها از چندين فيبر نوري در نیز تنيده تشكيل شده‌اند تا ظرفيت انتقال داده‌هايشان بيشتر شود . براي اين كه به سرعت بالاي بك‌بُن‌هاي امروزی پي ببريم، كافي می‌باشد آن را با مودم‌هاي معمولي 56K مقايسه كنيم كه 56000 هزار بايت را در ثانيه منتقل مي‌كنند .
تا
اینجای عمل بستر ارتباط جهانی فراهم شده ولی سیستم چه‌طور در بین کاربری که از کشورمان به آن متصل گردیده و کاربری که از یک کشور دیگر به شبکه روش یافته، تمایز قائل خواهد شد؟
پاسخ این‌ پرسش در نشانی‌های منحصر به فرد پنهان که نشاني‌هاي IP اسم گرفته و سازه بر پروتکل‌های خاصی قضیه تأیید همگی کشورها قرار گرفته‌اند؛ به این ترتیب که رایانه یا این که هر وسیله دیگری که به اينترنت متصل می‌شود، از يك شماره اختصاصي فایده خواهد موفقیت که به آن IP مي‌گويند .

اما این آدرس‌ها، وقتی معنادار خواهد شد که سایر نقاط متصل به وب هم از نشانی بهره‌مند گردیده باشند و اینجاست که سيستم نام دامنه سایت‌ها (که DNS نامیده می‌شوند) طی پروتکل‌های دیگر مسئله تأیید قرار گرفته و عملیات فراخوانی یک وب‌سایت کامل خواهد شد؛ به عبارتی آدرسی که در مرورگرتان تایپ می‌کنید تا به وب سایت خاصی رهنمون گردید .

كلاينت‌
چیست و چه تفاوتی با سرور دارد؟ تمام ماشين‌هاي جانور در اينترنت يا سرور می باشند يا كلاينت («کاربر» نیز معنی می‌دهد) . سرورها دستگاه‌هایی می باشند كه به ديگر ماشين‌ها سرويس مي‌دهند (مثل سروری که اطلاعات تارنما ما روی آن قرار دارد و مبدأ ارسال این گزارش به سیستم شما هم هست) و ماشين‌هايي كه از آن‌ها براي برقراري ارتباط با سرورها به کارگیری مي‌شود كلاينت می‌باشند (مثل رایانه ای که پشت آن نشسته‌اید و با کلیک موستان روی تیتر این مطلب، آن را از سرور فراخوان کرده‌اید) . در فضاي اينترنت، اين سرور‌هاي وب،‌ سرورهاي ايميل و ديگر سرورها می‌باشند كه نيازهاي ما براي ايجاد رابطه را برطرف مي‌كند؛ به این چهره که در واقع با فراخوان یک مطلب، ابتدا به سرور وب دسترسي پيدا مي‌كنيد . پس یکی از تفاوت‌های دیگر سرورها در آدرس ثابت آنهاست که امکان دسترسی همیشگی به آن ها را شدنی می کند .
قصه این دسته خواهد بود که هنگامی آدرس یک تارنما یگانه را در مرورگرتان تایپ می‌کنید، درخواست شما از رویکرد ابزارهایی زیرا راهبان‌ها (روترها)، بدون این که بدانید، به سرور آن وبسایت منتقل شده و عاقبت اطلاعات قضیه تقاضای شما از طریق خطوط ارتباطی به سیستم شما منتقل خواهد شد .

این
توضیحات تمام سر پیچیده‌ای را که جزيی از زندگی امروزمان به شمار میرود در بر گرفته، ولی بی گمان، هنگامی که صحبت از مقوله‌هایی چون بومی کردن اینترنت به میان می‌آید، درخواهیم یافت که گاه همین توضیحات نیز ممکن هست برای راهگشایی از گره‌های پیش رویمان موثر واقع شود!

تصویر خطوط رابطه فیبر نوری در شهر نیویورک و در بخش منهتن جنوبی که برپایه رنگ، سرعت انتقال اطلاعاتشان مسئله قیاس قرار گرفته و تصویر یک هتل گرانقدر برای فهم بعد ها حقیقی وواقعی نقشه به آن افزوده شده است؛ بخش‌های روشن‌تر از کابل‌های قدرتمندتر سود می برند و به عبارت ساده‌تر، سرعت اینترنت در آنان عمده است . حالا احتمال دارد بد نباشد، با همین مقیاس، در آغاز وضعیت کشورمان را در تصویر شماتیک بالایی نیز پیدا کرده و به راحتی سرعت اینترنت کشورمان را در قیاس با دیگر کشورها بسنجیم .
ارسال نظر برای این مطلب

نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سايت نمایش داده خواهد شد.

نام شما :
پست الكترونيك :
سایت / وبلاگ :
نظر شما :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نحوه ارسال :
کد امنیتی :

تعداد صفحات : 2

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 34
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 1
 • آی پی امروز : [Ip_Today]
 • آی پی دیروز : [Ip_Yesterday]
 • بازدید امروز : 9
 • باردید دیروز : 6
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 45
 • بازدید ماه : 141
 • بازدید سال : 253
 • بازدید کلی : 253
 • کدهای اختصاصی